Aktuality

05.01.2011

Proč 80% z nás nevydrží cvičit

 
Vždy po vánocích se v tělocvičnách a fitkách objeví nové tváře. Je to pro každého, kdo chodí pravidelně několik let, příjemná změna. Kdo se také má na ty „staré tváře“ pořád koukat, že? Smutným faktem však zůstává, že ty nové tváře většinou vidíme tak dva, maximálně tři měsíce. Poté z nějakého důvodu přestanou nováčci chodit. Proč tomu tak vlastně je? A jak je možné, že u dlouholetého sportování a pohybu skutečně zůstává jen 20% lidí?
.
1. Volíme si nevhodnou sportovní aktivitu
Chodíme např. do posilovny, protože chceme mít velké svaly nebo pevnější zadek. Ale nebaví nás to tam! A jak chcete dělat dlouhodobě něco, co vás nebaví? Vždyť danou aktivitu začnete dříve či později stejně nenávidět. Je to stejné jako jídlo, do kterého byste se nutili každý den po několik let, i když vám nechutná.
.
2. Nemáme stanovené cíle, kterých chceme dosáhnout
Vždy, když půjdete cvičit, běhat nebo posilovat, vaše vlastní hlava musí vědět, proč danou aktivitu má dělat. Stejně tak jako když chodíte do práce – děláte to přece kvůli tomu, abyste například vydělali peníze. U sportovní aktivity to funguje úplně stejně. Musíte si stanovit krátkodobé i dlouhodobé cíle, kterých chcete danou aktivitou dosáhnout, ať již děláte cokoliv. Například, pokud jezdíte na kole, zapište se na nějaký maraton. Když chodíte do fitness, odměňujte se za každých 5 kg dole atd. Když nebudete směřovat k nějakému bodu, ztratíte motivaci a přestanete prostě danou aktivitu dělat.
.
3. Nejsme ochotni platit za trenéry a poradce
Pokud sport či cvičení skutečně děláte rádi a chcete v něm něco dokázat, nešetřete a pracujte s těmi nejlepšími, kvalifikovanými lektory. Zaplaťte si alespoň ze začátku trenéra, který vám vše vysvětlí, ukáže techniku. Konzultujte vaši aktivitu s lektorem, který vám může pomoci sestavit plán.
.
Není dobré, aby jste se dobrovolně ničili, pokud cviky provádíte špatně a nemáte ve cvičení systém, trénink je pak totálně neefektivní.
.
4. Nemáme vyrovnaný životní styl
Náš život je jako na houpačce a když je dobré období, daří se i cvičení. Naše každodenní pohoda se však skládá nejen z výsledků naší práce v oblasti zdraví, ale i v oblasti práce, peněz a vztahů. A tak, když se nám v jedné z těchto oblastí nevede, můžeme počítat i s poklesem naší nálady.
.
Zdravý životní styl bez pohybu, to je nemožná kombinace. Zdravá strava vám ke zdraví stačit nebude a tak vám nezbývá nic jiného, než se do nové aktivity pustit. Anebo oprášit tu starou, kterou jste sice dělali rádi, ale nějak to nevyšlo. Tak se zkuste u dalšího pokusu držet našich výše uvedených zásad, jistě vám ve vytrvání pomohou.

zpět

 

Načerpejte novou energii právě u nás... chci sportovat

Aktuality