Aktuality

15.07.2011

Pánevní dno

Pánevní dno, o kterém se najednou tak mluví v lekcích pilates, jógy, bosu a dalších lekcích rehabilitačního charakteru, je tvořeno svalovými strukturami.  Jsou to právě svaly, nikoli kosti, které podpírají, nebo chcete-li, drží naše břišní a pohlavní orgány na svém místě. Jen tak je zaručená správná funkce všech orgánů v dutině břišní zejména střev a pohlavního ústrojí jak ženy, tak i muže. I muž má pánevní dno!  Pro některé z nich je to obrovské překvapení, jelikož si s pánevním dnem spojují jen inkontinencí. A tu podle nich mají výhradně jen ženy. Opak je bohužel pravdou.

V České republice trpí inkontinencí přibližně 650 000 osob, z toho 510 000 žen a dívek. Bohužel statistický údaj z let 2007/2008 se rapidně zvyšuje i díky našemu neaktivnímu způsobu života, jak na straně žen, tak i na straně mužů. Časté sezení v kanceláři, v autě či jen v dopravních prostředcích je pro naše tělo nežádoucí. Potřebujeme neustálý pohyb. Bez něj svaly ochabují a způsobují (ne teď, ale za pár let) nežádoucí komplikace. I ochablé svaly pánevního dna nejsou výjimkou. Proto také neschopnost udržet moč je v dnešní době již častějším onemocněním než obyčejná cukrovka.

Uspořádání svalových vrstev pánevního dna není nahodilé. Je velice účelné a důležité. Působí proti gravitační síle země a tak zabraňuje samovolnému úniku moči, stolice a případného plodu u ženy. Proto je nesmírně důležité vědět, jak svaly pánevního dna chránit a správně posilovat. Svaly pánevního dna musí vydržet nápor dutiny břišní především při obyčejném kašlání, astma, senné rýmě, kýchání, porodů, apod. Musí také vydržet celý náš produktivní i neproduktivní život. Kdo z nás si bude užívat věk šedesáti či sedmdesáti let s inkontinenční vložkou? Asi nikdo, že?
Únik moči byl v oněch letech běžné populace nejčastěji zaznamenán právě při vyjmenovaných, obyčejných, každodenních činností. Avšak dnes není věk šedesátníka trpícího poprvé inkontinencí běžná, standardní věc. Dnes je totiž věk prvotní inkontinence již o polovinu menší než před mnoha lety.

Aby nedocházelo k onomu úniku moči, a to je lepší varianta oproti úniku stolice, musíme začít pečovat o naše pánevní dno lépe než doposud. Svaly pánevního dna potřebují tak jako ostatní svaly určitý trénink.  Neustálé, jednoduché cvičení, které zvládne každý doma, v autě i kanceláři, aniž by to někdo zjistil z okolí, že právě cvičíte. A v tom je ta svízel. Většina žen i mužů nepovažuje cvičení něčeho, co nejde vidět za prioritní. Avšak opak je zase pravdou. Pokud nebudeme aktivovat hluboké, svalové vrstvy pánevního dna jako preventivní, stále se opakující, rutinní cvičení, zcela zaručeně se nám to v budoucnu vymstí. Obě pohlaví mají totiž své riziko častého výskytu oslabení svalů pánevního dna. U žen je to například v předporodní či poporodní etapě života, tak jako v menopauze. U mužů se problém oslabení pánevního dna vyskytuje i při dysfunkci erekce a především i u problémů s prostatou.

zpět

 

Načerpejte novou energii právě u nás... chci sportovat

Aktuality