Aktuality

08.03.2014

Co je DŽALA NÉTI a jak správně provádět

Očista nosních dutin

Očista nosu Neti je vynikající a výborně promyšlená technika. Kdo trochu zná jógu, ví, že jogíni vedle různých cvičení používají celou řadu očistných technik, které mohou být velmi prospěšné i nejogínům. Mé vědomosti se týkají jen hathajógy, ale předpokládám, že očistné techniky patří i do ostatních směrů jógy. Ačkoli se jedná o původně jógovou očistnou techniku, může být užitečná i lidem, které jóga vůbec nezajímá. Jestliže za jednu minutu průměrně osmnáctkrát vdechneme litr vzduchu, projde nosem v nádechu přibližně 26.000 litrů vzduchu za 24 hodin. V dnešní době, kdy je vzduch značně znečištěn, můžeme tuto techniku brát doslova jako balzám pro náš nos. Jelikož naše nosní sliznice je soustavně kontaminována poletujícími bakteriemi, sporami hub, různými alergeny a dalšími nečistotami vzniká riziko zánětlivých procesů a rýmy. Proto je tato metoda velmi prospěšná zejména z preventivního hlediska. Jogíni tvrdí, že nosní sprcha člověka zbavuje všech neduhů od ramen nahoru. Hlavním přínosem džala néti je vyčištění nosních dutin. Dokonale z nosu odstraňuje prach a hlen nahromaděný v nosních dutinách. Je nejlepší praktikovat ji jako součást ranní hygieny. Nejobvyklejší je proplachování nosu slanou vodou, v některých případech je vhodné užití vlastní uriny, které přináší vynikající výsledky.

 

Technika provedení očisty nosních dutin

Néti konvičku naplňte vlažnou vodou asi 38-40 stupňů, na 0,5 až 1 litr vody se dá 1 čajová lžička soli. Poté si jemně zasuňte hubičku nádobky do jedné nosní dírky, nakloňte se nad umyvadlem a skloňte hlavu k jedné straně. Osmotický tlak vody je stejný jako v případě tělesných tekutin. Zatímco vodu lijete do horní nosní dírky, pomocí gravitace vám okolo nosní přepážky vytéká dolní nosní dírkou ven. Anatomie nosní dutiny umožňuje komunikaci mezi oběma nosními dírkami. Až bude nádobka prázdná konvičku vyndejte a vyfrkněte zbylou tekutinu. Konvičku znovu naplňte a celý proces opakujte i na druhou stranu, nejdříve pravou a pak levou nosní dírkou. Velmi důležité je nos pořádně vyfrkat, aby se z něj dostaly poslední zbytky vody. I tak počítejte s tím, že zbylá tekutina z čelních dutin může vykapávat asi pět až deset minut.

 

DŮLEŽITÉ: Po celou dobu proplachování musí zůstat ústa otevřená, ať už jimi dýcháme nebo ne, protože jinak by se přes Eustachovu trubici, která spojuje ústní dutinu se středouším, mohla voda dostat do uší, což je nepříjemné.

I když budete mít zprvu možná technické problémy, nevzdávejte se a pokračujte, jde jen o cvik. Pokud se džala néti stane vašim každodenním rituálem, zbavíte se mnoha zbytečných zdravotních problémů.

Tato očista je výborná profylaxe před nachlazením, proti chronické rýmě, spouštění krve z nosu a zesiluje vnímání smyslů, které prakticky všichni zanedbáváme. Stimuluje inteligenční centrum mozku, zastavuje padání a šedivění vlasů, působí proti některým bolestem hlavy. Je dobrá na léčení zapomnětlivosti, kdy je znát zlepšení paměti, kapacity úsudku a bystrosti. Nemoci nosních dutin a také kašel léčí s mimořádným efektem, oči dostanou lepší třpyt. Džala néti pomáhá léčit také šeroslepost, bolesti očí, kalný zrak, ušní nemoci, zhoršený sluch, výtok z uší atd. Případná chřipka má lehčí formu průběhu. Posiluje sliznice nosohltanu a protože vyžaduje při pročišťování soustředění, pomáhá i v koncentraci na přítomnost.

 

Černá sůl neboli také kala namak je speciální typ indické minerální soli s typickým zápachem. Tato sůl má červeno šedou barvu a to díky přítomnosti minerálů a železa. Sůl kala namak je pro své terapeutické účinky využívána v Ayurvédě. Používá se při praktikování Džala Neti, jelikož je to 100% přírodní sůl neobsahující přidané látky (např. jód) standardně obsažené v bílé kuchyňské soli.Používá se také na vaření. Železo obsažené v této soli pomáhá při problémech nadýmání a při pálení žáhy. Je doporučována lidem trpícím vysokým krevním tlakem z důvodu nezvyšování hladiny sodíku v krvi.

 

 

zpět

 

Načerpejte novou energii právě u nás... chci sportovat

Aktuality